31 Aralık

Yolbaşı Oyunuyla Yılbaşı Daha Keyifli

2016 bize adım adım yaklaşırken, yılbaşında ne yapacağınızı henüz bilmiyor musunuz?

Hiç dert etmeyin, biz düşündük ve sevdiklerinizle keyifle zaman geçireceğiniz “Yolbaşı” oyununu hazırladık.

Oyunun materyallerini ve yönergesini aşağıdan indirebilirsiniz ve keyifle oynayabilirsiniz.

Oyun oynarken çektiğiniz fotoğrafları twitter ve facebook’da #yolbaşı ile paylaşmayı unutmayın!

İyi eğlenceler

yolbaşı

[att_box color=”blue” fade_in=”true” float=”center” text_align=”left” width=””]

Yolbaşı Oyun Yönergesi

Oyuncu sayısı : 2 ile 20 kişi arasında oynanabilir. Oyuncu sayısı 10’u geçtiğinde 2’şerli ya da 3’erli gruplar halinde oynanması önerilir.

Malzemeler : Yolbaşı Oyunu, Zar, Kişi/grup sayısı kadar seçilen nesneler.

 

Oyunun Aşamaları:

1.Aşama: Hazırlık Sevgili oyuncular, www.tugbacansali.com sitesinden “Yolbaşı” oyununun PDF dosyasını indirdikten sonra A3 kağıdına çıktı alın (Oyunun A2 çıktısı alınması da önerilir). Yine siteden indirdiğiniz “zar” dosyasını kalın A4 kağıdına çıktı alın (260 – 300 gr kağıt önerilir). Zarı figürünü çizgilerinden kesin ve gösterildiği şekilde katlayıp yapıştırarak zar şekline getirin (Evde var olan bir zarı da kullanabilirsiniz).

Oyun sırasında kişilerin ya da grupların ilerleme taşı olarak kullanacağı nesneleri belirleyin. Bu nesneler; çevrenizde bulunan fındık, fıstık, şeker, cips, yüzük, bozuk para gibi farklı nesneler olabilir.

2.Aşama: Yemin Arkadaşlarınızdan 1 kişi aşağıda yazan metni yüksek sesle ve kelime kelime okusun, diğer oyuncular da söylenen kısmı tekrarlasın. Bu kısım oyunun güvenilirliği için çok önemlidir!
Yaşadıklarım, hissettiklerim, yaptıklarım hakkında, doğruyu söyleyeceğime; ne görev çıkarsa çıksın, yerine getireceğime 2016’da yaşayacaklarım ve şerefim üzerine söz veriyorum.

3.Aşama: Oyun Yolbaşı oyununu ortaya koyun ve her oyuncu kendi ilerleme taşını başlangıç noktasına koysun. Oyunun kimden başlayacağına ve hangi sırayla gideceğine karar verin. İlk başlayan kişi zarı atsın ve gelen sayı kadar ilerlesin. Geldiği üçgende ne yazıyorsa o görevi/durumu yerine getirsin (Eğer diğer oyuncuların yapması gereken bir görevse onlar yapsın). Görevi yerine getirdikten sonra sıra diğer oyuncuya geçer ve aynı şekilde devam eder. Oyun parkurunu ilk tamamlayan ilk kişi/grup oyunu kazanır. Oyunu kazanana nasıl bir ödül vereceğinize siz karar verebilirsiniz 🙂

Oyunun önemli noktaları:

  • Oynama sırası tekrar size geldiğinde, bulunduğunuz üçgende “zar” figürü varsa zar atın, gelen sayı kadar ilerleyin ve geldiğiniz üçgendeki görevi yerine getirin.
  • “Mapus’a git, … tur bekle ve düşün” görevi geldiğinde, Edip Akbayram’ın “Aldırma Gönül” şarkısının nakarat kısmını açın ve sizin önderliğinizde tüm arkadaşlarınızla birlikte söyleyin. Sıra size geldiğinde yazan tur sayısı kadar oynamayın. Tur sayısı sona erdiğinde ve sıra size geldiğinde, zar atın, en son kaldığınız noktadan sayarak ilerleyin ve o görevi yerine getirin.

 

Oyun Materyalleri:

Yolbaşı Oyunu

Oyun Yönergesi

Zar

Dosyaları açabilmek için, bilgisayarınızda bir PDF okuyucu program olmalıdır. Eğer yoksa ücretsiz Adobe Reader programını bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Yardıma ihtiyacınız olursa, sayfanın altındaki yorum formundan yazabilirsiniz.

[/att_box] [att_spacing size=”30″]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir