#BuradaBaşkaBişeyVar – Şehzan Seçen
28 Temmuz

#BuradaBaşkaBişeyVar – Şehzan Seçen

Kendi alanlarında fark yaratmış öğretmenler, eğitmenler ya da sivil toplum örgütlerinin hikayelerini kısa bir röportajla öğrenip, bu başarılarını daha fazla kişiye ulaştırmayı planladık. Çıktığımız bu yolda tanıştığımız kişiler ve yaptığımız sohbetler bizleri çok heyecanlandırdı. Umarız sizlerde röportajları izlerken ve okurken en az bizim kadar keyif alırsınız.

Şimdiki röportajımız, Öğrenme Tasarımları gönüllüsü Buket Gökten tarafından hazırlandı.

 


“99 Eğitim&Danışmanlık kişiye, kurumlara özgü eğitimler veriyor çünkü kaç saat, kaç yıl yaşadığı değil yaşadığı süre boyunca neler hissedildiğinin önemli olduğunu söylüyor.
Öğrenme Tasarımları da hedef kitleye uygun öğrenme oyunları hazırlıyor yani öğrenmeyi keyifli hale getirmeye çalışıyor.
99 Eğitim&Danışmanlık kendini tek kelime ile anlatmak istese ”Nitelikli” kelimesini seçerdi. Öğrenme tasarımları ise ”Oyunbaz” olarak tanımlıyor.
Ben (Buket Gökten) Şehzan Seçen’i tanıyorum. Kendisi bende ve arkadaşımda kelebek etkisi yaratan bir eğitmen,öncü..

 


  • Siz kendinizi tanımlar mısınız?
Çok sevgili Buket, bu soruyu bana birkaç yıl önce sorsaydın kendimi uzun uzun anlatmayı tercih ederdim. Oysa bugün kendimi sadece  kararlarını kendisi verebilen bir insan olarak tanımlayabilirim. Bu müthiş bir duygu. Yapmak istediğimi yapıyor, yapmak istemediğimi de yapmıyorum. Bu durum dışarıdan çok kolay görünse de uygulamaya almak ve yaşama entegre edebilmek biraz zaman alıyor. Malum her karar beraberinde bir vazgeçişi de getiriyor. Ancak karar sahibi ben olunca pişmanlıklar da azalıyor.

  • 99 Eğitim&Danışmanlıkta eğitmen olmaya nasıl karar verdiniz?
Bir eğitim firması kurmak planladığım bir şey değildi. İstanbul’da çok özel bir kurumda eğitmenlik yapıyordum zaten, belki bugün hala devam ediyor da olabilirdim. Ancak bir şeyler eksikti. Eksik olan şey firmada değil bendeydi. Belki de özgürleşme çabamdı. Kim bilir? Neyse ,bir anda eğitimlerimi kendim hazırlamak istediğime karar verdim. Her şey çok hızla gelişti. Eğitimlerimi aktarabilmem için de bir firmaya ihtiyacım vardı. Ben de 99 Eğitim ve Danışmanlık’ı kurdum. Şirketime kendi ismimi vermek yerine bağımsız bir karakteri olsun istedim. Böylece beş sene önce 99 Eğitim doğdu. Dilerim adı kadar uzun yaşar. 

  •  Diğer eğitim firmalarından ne farkı var bu firmanın? Hangi konuda fark yaratıyor?
Eğitim firmalarını ticari amaçtan çok manevi amacı olan işletmeler olarak görmek gerekir. Bu sebeple tüm eğitim firmaları  yaşama katma değer yaratma amacını güderler ve gitmelidir.99 Eğitim’inde amacı bu doğrultudadır.Biz eğitim kadar eğitim sonrası hizmetlerimiz ile müşteri memnuniyeti yaratmayı misyon edindik.Bu bizim eğitimlerimiz kadar farkındalık yaratan bir unsurdur diye düşünüyorum. Eğitimlerimizdeki farklılığı soracaksanız bunu şöyle açıklayabilirim..Yetişkinlere bir şeyler öğretmeye çalışmak pek kabul gören bir yöntem değil.Biz de eğitimlerimizde öğretmiyoruz.Öğrenmeleri için sadece onlara yöntem sunuyoruz. Ayrıca eğitimlerimiz bir öğrenme platformundan daha çok paylaşmayı hedefleyen bir çalıştaya dönüşüyor.Bu nasıl oluyor derseniz,bu da bizim farkımız deriz.

  •  Bir eğitim sonunda ”İğrenç bir eğitimdi,neden eğitmen oldum ki bırakacağım ben bu işi” dediğiniz kısacası vazgeçtiğiniz bir anınız oldu mu?
Şükürler olsun ki böyle bir an yaşamadım. Aksine eğitmen olmaktan daha doğrusu anlatmak ve dinlemenin her anından olağan üstü keyif alıyorum. Benim için eğitmen olmak bir iş değil ,bir yaşam şekli . Yaptığım iş kültürel birikimin yanında fiziksel bir performans da gerektiriyor. Bu nedenle bir gün bu işi bırakmam gerekebilir. Muhtemelen zamanını vücut iklimim belirleyecek. Yoksa bana kalsa ayakta durabildiğim güne kadar derdim.

  • Son olarak oyunlarla öğrenme hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hayatının her anını oyun olarak gören biri için muhteşem bir soru bu. Günümüzde bilgiye ulaşmak  artık çok kolay ve zahmetsiz. Ancak sorun şu ki bilgiyi yaşama entegre edebilmek en büyük eksiklik. Eğitim için tasarlanan oyunlar işte bu açığı kapatabilir. Kişilere yapay da olsa bir tecrübe yaşatmış oluyor. Eğitimlerimde sıklıkla oyunlara yer vermeyi prensip haline getirdim. Oyun oynarken yetişkinlerde en az çocuklar kadar keyifli zaman geçiriyorlar. Oyunda kazanabilmek için kurallarına hakim olmak ve iyi bir uygulayıcı olmak gerekiyor. İşte bu yüzden oyunları yaşamın simülasyonları olarak değerlendiriyorum. Herkes kazanmak istiyor,aynen hayatın kendisinde olduğu gibi..

Samimi ve içten cevaplarınız için size çok teşekkür ederim. Beni bir kez daha kırmayıp röportaj teklifime bu kadar işinizin gücünüzün arasında vakit ayırmanız bir kez daha sizi mahcup etmemem gerektiğini gösterdi.
Sağ olun var olun.. Kendinize iyi bakın.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir